Drodzy Hodowcy Koni Hanowerskich,
Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w pierwszym przeglądzie źrebiąt hanowerskich oraz na próbę dzielności klaczy hanowerskich, które odbędą się w Stadninie Kunowo u Marty Roszkiewicz-Heizer i dr Romana Roszkiewicza.
PROGRAM
Piątek, 20 lipca:
Zapraszamy od godziny 14.00 (do dyspozycji bezpłatne boksy – ilość boksów ograniczona – obowiązuje kolejność zgłoszeń – słoma, siano bezpłatnie)
Sobota, 21 lipca:
9.00 Próba dzielności
Wolne skoki klaczy i licencjonowanie
Próba ujeżdżenia pod własnym jeźdźcem
Próba ujeżdżenia pod jeźdźcem testowym
Bezpośrednio po zakończeniu próby
Premiowanie klaczy
Przedstawienie ocenianych klaczy (w ręku: trójkąt,płyta,ring)
– przyznawanie nagród
Zaraz po premiowaniu
Licencjonowanie klaczy ze źrebięciem przy nodze
Przerwa obiadowa
15.00 Przegląd źrebiąt.
Dla źrebiąt urodzonych po 1. czerwca przegląd połączony z kwalifikacją na Październikową Aukcję Źrebiąt (13.10.2018 Verden)
15.00 Opis i rejestracja źrebiąt – równolegle z przeglądem w stajniach
INFORMACJE OGÓLNE
* Rezerwacja boksów e-mail: biuro@stadninakunowo.pl
* Do próby dzielności dopuszczone są klacze w wieku 3 lat i starsze. Do Nagrody Hanowerskiej mogą kandydować wyłącznie klacze w wieku 3 – 5 lat.
* Opłata za zgłoszoną klacz wynosi 35,- EUR
* Zgłoszenia klaczy do próby dzielności, klaczy do rejestracji w księdze hanowerskiej oraz źrebiąt do opisu i przeglądu prosimy kierować do 1. lipca 2018 do: Tanja Coors; e-mail: tcoors@hannoveraner.com ; tel. +49 4231 673719 lub Piotr Kuczynski; e-mail: pkuczynski@hanowery.pl ; tel. +48 606525353
STADNINA KUNOWO
Kunowo 17
64-550 Duszniki (pow. szamotulski; woj. wielkopolskie)
Dojazd: www.stadninakunowo.pl/kontakt
Tel. dr Roman Roszkiewicz +48 601 720 787
Tel. Marta Roszkiewicz-Heizer +48 691 361 229
Hotel w pobliżu: „Hotel 500” Poznańska 139, 62-080 Tarnowo Podgórne, tel. 61 896 25 00 (16 km)
lub: www.booking.com www.trivago.pl
Dziękujemy Państwu Roszkiewicz za udostępnienie obiektu i z góry cieszymy się na Państwa udział w imprezie.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Dr. Ludwig Christmann Maren Schlender
Hannoveraner Verband e.V. Hannoveraner Verband e.V.
Informacje o próbie dzielności klaczy, wyróżnianiu nagrodą, i przeglądzie źrebiąt.
Przebieg próby dzielności klaczy: W próbie ocenia się wolne skoki młodych klaczy, chody pod jeźdźcem oraz jezdność. Jest to ważny element selekcyjny programu hodowli Związku Hanowerskiego. W czasie próby dzielności dokonywany jest wpis klaczy do ksiąg hodowlanych.
Polowa próba dzielności pozwala w ciągu jednego dnia ocenić klacze. W hali przeprowadzana jest ocena w „wolnych skokach”. W kombinacji trzech przeszkód oceniany jest styl i siła skoku.
Po zakończeniu skoków oceniane są chody podstawowe w próbie ujeżdżenia pod własnym jeźdźcem. Jednocześnie oceniana jest jezdność. Na placu (w zastępie) równocześnie oceniane są trzy klacze. Na komendę prowadzącego próbę klacze mają kłusować, galopować i stępować w najprostszych figurach: jazda przy ścianie, przekątne, duże koło. Ocenia się swobodę, elastyczność i regularność chodów oraz pewne prowadzenie konia. Jeźdźcy mają być ubrani w strój konkursowy. Ostatnim elementem jest test obcego jeźdźca. Doświadczony jeździec dosiądzie po kolei wszystkie klacze aby ocenić ich jezdność.
Nagroda Hanowerska: Znakiem jakości klaczy hanowerskich jest Nagroda Hanowerska. Uprawnione do ubiegania się o Nagrodę Hanowerską są wyłącznie 3 – 5 letnie klacze. Klacze, które w tej grupie wiekowej wyróżnione będą nagrodą klasy Ia jednocześnie otrzymują prawo kandydowania do Nagrody Hanowerskiej.
Aby otrzymać Nagrodę Hanowerską klacze muszą zaliczyć próbę dzielności. Klacze pięcioletnie muszą już wcześniej przejść próbę dzielności.
Są trzy możliwości uzyskania niezbędnego wyniku:
1. Klacze ujeżdżeniowe: średnia ocena podstawowych chodów i jezdności musi wynosić przynajmniej 7,25 przy jednoczesnej ocenie w skokach min. 5,0.
2. Klacze skokowe: średnia z wolnych skoków i jezdności musi wynosić przynajmniej 7,25 oraz ocena podstawowych chodów przynajmniej 6,0.
3. Dwukierunkowo utalentowane klacze: wszystkie oceny z chodów, jezdności i wolnych skoków muszą wynosić przynajmniej 7,0.
Klacze z Nagrodą Hanowerską nie mogą mieć dychawicy świszczącej (roer) – przedstawienie wyniku badania weterynaryjnego – można dosłać świadectwo później.
Gdy jednocześnie oba elementy (pkt. 1 lub 2 lub 3 oraz badanie wet.) w wymaganym terminie będą spełnione klacz otrzymuje kandydaturę do Nagrody Hanowerskiej. Gdy Związek Hanowerski zarejestruje pierwsze źrebię od ocenianej klaczy zostaje nadany tytuł, który staje się częścią nazwy konia i jest odnotowywany w paszporcie klaczy.
Przebieg przeglądu źrebiąt: W czasie przeglądu klacze pojedynczo ze źrebiętami przedstawiane są komisji. Najpierw „w stój” oceniana jest budowa źrebięcia. Następnie klacz w ręku pokazywana jest w kłusie „na prawą rękę” – źrebię swobodnie, bez kantara powinno kłusować po prawej stronie klaczy. Po zaprezentowaniu w kłusie klacz prowadzi się stępem aby ocenić stęp źrebięcia